Ozonowanie i Ultrafiolet w dezynfekcji


Dezynfekcja za pomocą ozonu to jedna z najnowocześniejszych metod zwalczania wirusów, roztoczy i grzybów oraz usuwania brzydkich zapachów. Jest to metoda naturalna, w stu procentach bezpieczna i nie wymagająca stosowania środków chemicznych.

Ultrafiolet świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wirusów oraz nadaje się do dezynfekcji wody. Ponadto dzięki tej metodzie nie istnieje możliwość przedawkowania.


Co to jest dezynfekcja

Post with image

 

Dezynfekcja (odkażanie) – co to jest ?

Słowo dezynfekcja tłumacząc na język Polski znaczy odkażanie, czyli działanie, którego celem jest zniszczenie wirusów, drobnoustrojów, mikroorganizmów i ich przetrwalników. Przetrwalniki drobnoustrojów nie zawsze są niszczone za pomocą dezynfekcji ze względu na bardzo dobre uodpornienie na  czynniki zewnętrzne takie jak wysoka temperatura czy środki chemiczne. Jedyną możliwością na zniszczenie przetrwalników jest jednoczesna dezynfekcja i sterylizacja. Odkażanie jak czynność dotyczy tylko dezynfekcji powierzchni, natomiast dezynfekcja ran to oddzielny temat nazwany antyseptyki.

Dezynfekcja – Rodzaje

W metodach dezynfekcji możemy wymienić dwa rodzaje działań. Pierwszą z nich jest dezynfekcja zapobiegawcza stosowana przeważanie na co dzień i nieświadomie. Ten rodzaj metody dezynfekcji odbywa się przeważnie w miejscach występowania problemu takich jak kuchnia, łazienka, stołówka, lub konkretnie na przedmiotach takich jak sztućce, szklanki, naczynia. Tam metoda odkażania pozwala na samym początku rozwiązać problem przed jego pojawieniem się.

Dezynfekcja Ogniskowa – Co to jest

Dezynfekcja ogniskowa to metoda dezynfekcji powierzchni wykonywana w samym środku miejsca zakażenia (ognisku). Odkażanie to dzieli się na działanie bieżące i końcowe, z których dezynfekcja bieżąca wykonywana jest w samym środku zakażania (np. Łóżko szpitalne chorego, otoczenie zakażonego). Dezynfekcja końcowa wykonywana jest  w miejscach, w których przybywał lub mógł przebywać chory w celu zwalczenia możliwości rozprzestrzenienia się drobnoustrojów.

Dezynfekcja fizyczna – Czym jest

Dezynfekcja fizyczna polega na odkażaniu miejsca w którym występuje problem za pomocą pary wodnej lub promieniowania. Dezynfekcji z użyciem pary wodnej stosuje się w dwóch przypadkach, w pierwszym odkaża się oczyszczony sprzęt, odzież i unieszkodliwia się odpady w temperaturze od 100 do 105 stopni. Tego typu metoda dezynfekcji stosowna jest także do odkażania takich sprzętów ja wyposażenie sanitarne lecz w tym wypadku wykorzystywane jest zmniejszone ciśnienie. Druga metoda odkażania to wykorzystanie promieniowania, a dokładniej promieni UV, których długość fali wynosi 256nm, dzięki czemu wszystkie wirusy, mikroorganizmy oraz drobnoustroje występujące w powietrzu są zwalczane.

 

 

Metoda chemiczna odkażania

Przy odkażaniu chemicznym stosuje się różnego rodzaju czynniki chemiczne takie jak alkohole, aldehydy, związki metali ciężkich, utleniacze, związki fenolowe, tenzydy i wiele innych środków. Niestety ta metoda odkażania nie daje pewności co do całkowitego zwalczenia drobnoustrojów mimo iż działa na większość tego typu mikroorganizmów.

 

Metoda termiczna dezynfekcji

Tego typu metoda dezynfekcji jest jedną ze skuteczniejszych metod odkażania. W tym procesie wykorzystuje się słabą odporność drobnoustrojów na ciepło. Dezynfekcja termiczna w temperaturze co najmniej 60 stopni zapewnia zwalczenie większości mikroorganizmów. Tę metodę dezynfekcji stosuje się przeważnie przy odkażaniu wody ze względu na łatwą możliwość poniesienia temperatury wody nawet do 90 stopni, w której to większość drobnoustrojów jest likwidowana.

 

Dezynfekcja chemiczno – termiczna

Tego typu metoda jest wykorzystywana częściej niż odkażanie termiczne ze względu na fakt, iż większość przedmiotów nie nadaje się na poddanie wysokim temperaturom rzędu 90 stopni. Dezynfekcja chemiczno – termiczna wykorzystuje połączenie odpowiednich środków do dezynfekcji chemicznej z wykorzystaniem podwyższonej temperatury przy odkażaniu termicznym (max do 60 stopni). Tego typu metoda odkażania wykorzystuje fakty, iż reakcje chemiczne w wyższej temperaturze zachodzą szybciej, dlatego drobnoustroje są zwalczane skuteczniej i w szybszym tempie.

 

Dezynfekcja a Dezynsekcja – Różnice

Większość ludzi nie związanych z branżą dezynfekcji i dezynsekcji zadaje sobie pytanie czym różni się dezynfekcja od dezynsekcji. W przypadku dezynfekcji zwalczane są mikroorganizmy takie jak drobnoustroje, bakterie czy wirusy. W tego typ zabiegach dezynfekcji stosuje się środki chemiczne, odkażanie termiczne oraz dezynfekcję fizyczną. Dezynsekcja różni się od dezynfekcji tym, iż w zabiegach dezynsekcji zwalcza się szkodniki należące do grup owadów, insektów lub robaków. Przy usługach z tego zakresu stosuje się takie metody jak gazowanie, dezynsekcję chemiczną z wykorzystaniem preparatów owadobójczych.